Nowelizacja ustawy o grach hazardowych, która weszła w życie z dniem 1 kwietnia 2017 roku, wprowadziła niemałe zamieszanie w świecie bukmacherskim. Ostatecznie uregulowała kwestie dotyczące tego typu działalności w sieci, zezwalając na nią jedynie tym, którzy posiadają licencję. Nielegalne strony hazardowe mają być blokowane i wpisywane do specjalnego rejestru. Zniknąć mają też popularne hotspoty, czyli punkty z automatami o niskich wygranych, o ile nie są one kontrolowane przez państwo. Do łask powrócił za to poker, nawet w formie rozgrywek prowadzonych poza murami kasyna. Jednak organizacja legalnego turnieju w gronie znajomych we własnym domu wymaga tylu formalności, że wielu graczy od razu mówi „pas”.

Gry hazardowe – kto jest podatnikiem i za co?

Za gry hazardowe uznaje się cztery typy gier: te losowe, te karciane, gry na automatach oraz zakłady wzajemne. Za podatnika natomiast uznaje się osobę fizyczną, prawną lub jednostkę organizacyjną, która nie posiada osobowości prawnej, zajmującą się organizacją gier hazardowych na podstawie koncesji lub zezwolenia. Podatnikiem są także podmioty prowadzące gry objęte monopolem państwa oraz uczestnicy rozgrywek pokerowych. Do przedmiotów opodatkowania należy natomiast urządzanie wcześniej wymienionych gier z wyjątkiem loterii promocyjnych, fantowych oraz fantowych gier bingo. Obowiązek podatkowy omija tych, którzy organizują turnieje pokera, ale za to trafia w osoby uczestniczące w tego typu rozgrywkach.

Stawki, czyli podstawa opodatkowania

Podstawa opodatkowania zależy od typu przeprowadzanej gry hazardowej. W przypadku loterii fantowych, pieniężnych oraz gier typu bingo jest to suma wpłat ze wszystkich losów lub innych form partycypacji w grze. Natomiast w przypadku loterii audiotekstowej, czyli przez telefon, podstawą jest już przychód zgodny z założeniami zasad o podatku dochodowym od osób prawnych. Dla loterii fantowej i gier fantowych bingo stawka podatku wynosi 10%, natomiast dla loterii pieniężnych – 15%. Podczas organizacji gier liczbowych oraz zakładów wzajemnych opodatkowaniem objęte są sumy uzyskanych stawek, jednak podatnik od gier liczbowych będzie musiał odprowadzić 20% podatku, a od zakładów tylko 10%. Poker rozgrywany w formie turnieju jest opodatkowany na podstawie kwoty wygranej, od której odjęta zostaje kwota wpisowego. Na poczet podatku idzie 25% tej sumy – tyle samo, co w przypadku binga pieniężnego oraz loterii audiotekstowej. Gra na automatach będzie natomiast rozliczana na podstawie różnicy pomiędzy sumą pieniędzy wpłaconych a wygranych przez uczestników.